Projekt TANGO3/421671/NCBR/2018 realizowany był w latach 2019 - 2020, na bazie ukończonego wcześniej projektu NCN OPUS pt' "Badanie zależności między budową chemiczną i topografią powierzchni superhydrofobowych a ich właściwościami przeciwoblodzeniowymi".

W projekcie zawarte były dwa zadania: komercyjne i badawczo-rozwojowe (B+R).

Celem zadania komercyjnego było poszukiwanie i identyfikacja możliwości komercyjnego zastosowania hybrydowych powłok wytworzonych z połączenia żywicy epoksydowej (materiał organiczny) z nieorganicznymi mikro- i nanonapełniaczami, zapewniających właściwości superhydrofobowe i przeciwoblodzeniowe.

Celem zadania B+R było przeskalowanie techniki wytwarzania hybrydowych powłok superhydrofobowych i przeciwoblodzeniowych ze skali laboratoryjnej do technicznej wraz z rozszerzeniem ich funkcjonalności o aktywne odspajane lodu.

W wyniku realizacji projektu zidentyfikowano partnerów biznesowych gotowych do współpracy B+R nad opracowaniem produktów na bazie hybrydowych powłok superhydrofobowych i przeciwoblodzeniowych. 

Opracowano również szereg sposobów wytwarzania w skali technicznej hybrydowych powłok superhydrofobowych i przeciwoblodzeniowych, umożliwiających zimą usuwanie lodu z ich powierzchni za pomocą monochromatycznej wiązki promieniowania widzialnego, jednocześnie odpornych latem na nagrzewanie w świetle słonecznym. Szczegóły rozwiązań technicznych są przedmiotem zgłoszenia patentowego.

Materiały promocyjne: