KIERUNEK: CHEMIA KOSMETYKÓW I FARMACEUTYKÓW Z ELEMENTAMI BIZNESU

Opis studiów

Kierunek CHEMIA KOSMETYKÓW I FARMACEUTYKÓW Z ELEMENTAMI BIZNESU jest unikatowym kierunkiem w skali kraju, gdyż łączy ze sobą nie tylko umiejętności pracy w laboratorium chemicznym, ale również wiedzę i umiejętności w zakresie zarządzania przedsiębiorstwami branży kosmetycznej i farmaceutycznej.

Studia na kierunku CHEMIA KOSMETYKÓW I FARMACEUTYKÓW Z ELEMENTAMI BIZNESU przeznaczone są dla studentów, którzy pragną zdobyć wszechstronną i gruntowną wiedzę w zakresie zarówno chemii eksperymentalnej (w tym kosmetyków i suplementów diety) jak i szeroko pojętej wiedzy ekonomicznej. Studenci zdobywają wiedzę w zakresie najnowszych, współczesnych osiągnięć podstawowych działów chemii - chemii ogólnej, nieorganicznej, organicznej, fizycznej. Poznają również nowoczesne i klasyczne metody analizy chemicznej oraz syntezy zarówno organicznej jak i nieorganicznej. Studenci zapoznają się z metodami i procedurami badawczymi współcześnie stosowanymi w naukach chemicznych i pokrewnych. Studenci zdobywają także wiedzę z zakresu chemii farmaceutyków, oraz umiejętność wykorzystania surowców w przemyśle kosmetycznym. Wiedza teoretyczna wspierana jest w trakcie studiów licznymi zajęciami praktycznymi: ćwiczeniami laboratoryjnymi, wizytami w zakładach produkcyjnych, praktykami zawodowymi itp. Studentom zapewniamy nowoczesne laboratoria wyposażone w specjalistyczną aparaturę pomiarową najnowszej generacji, a także dostęp do literatury fachowej z interesujących ich dziedzin (abstraktowe i pełnotekstowe bazy danych, e-czasopisma, e-książki; światowe zasoby wiedzy w postaci elektronicznych czasopism, książek i baz danych; dostęp do e-źródeł).

Program dostarcza szerokiej, rzetelnej i aktualnej wiedzy oraz umiejętności kształtowania postaw przedsiębiorczych, odwołując się do dorobku naukowego i praktycznego szeregu dyscyplin z obszaru kształcenia nauk społecznych w tym, ekonomii, nauk o zarządzaniu, finansów oraz prawa. Studenci pozyskują wiedzę dotyczącą gospodarowania zasobami przedsiębiorstwa (w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi, finansowymi, zarządzania produkcją i usługami czy zarządzania jakością produktu). Student w toku studiów poznaje również narzędzia informatyczne oraz narzędzia ilościowe wykorzystywane w badaniach ekonomicznych służące do rozwiązywania problemów praktyki gospodarczej.

Uzyskanie podstawowej wiedzy ekonomicznej w połączeniu z wiedzą i umiejętnościami w zakresie chemii kosmetyków i farmaceutyków pozwolą skutecznie i efektywnie pełnić rolę osoby odpowiedzialnej za świadome zarządzanie procesem kontroli jakości w przedsiębiorstwie.

W trakcie studiów:

• zdobędziesz wszechstronną i gruntowną wiedzę zarówno w zakresie chemii eksperymentalnej (w tym kosmetyków i suplementów diety) jak i szeroko pojętej wiedzy ekonomicznej
  • poznasz nowoczesne i klasyczne metody analizy chemicznej oraz syntezy zarówno organicznej jak i nieorganicznej
  • zapoznasz się z metodami i procedurami badawczymi współcześnie stosowanymi w naukach chemicznych i pokrewnych
  • zdobędziesz wiedzę z zakresu chemii leków oraz umiejętności wykorzystania surowców w przemyśle kosmetycznym
  • pozystasz wiedzę dotyczącą gospodarowania zasobami przedsiębiorstwa (w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi, finansowymi, zarządzania produkcją i usługami czy zarządzania jakością produktu)
  • w wyniku procesu kształcenia staniesz się partnerem i doradcą biznesowym w obszarze chemii kosmetyków i leków
  • odbędziesz praktyki w laboratoriach zakładów przemysłowych, głównie przemysłu kosmetycznego i farmaceutycznego

Główne przedmioty

• Chemia ogólna
  • Chemia nieorganiczna
  • Chemia organiczna
  • Chemia fizyczna
  • Chemia analityczna
  • Chemia surowców kosmetycznych i farmaceutycznych
  • Receptura kosmetyków
  • Podstawy zarządzania
  • Podstawy ekonomii
  • Podstawy zarządzania jakością
  • Praktyki zawodowe kierunkowe
  • Komputerowe wspomaganie produkcji

Sylwetka absolwenta

Głównym celem kształcenia na omawianym kierunku jest opanowanie przez studenta podstawowych działów chemii, co pozwalać będzie na właściwe analizowanie problemów i szukanie rozwiązań w oparciu o zdobytą w czasie studiów wiedzę.

Student uzyska wiedzę i umiejętności z zakresu chemii i ekonomii. W studentach kształtujemy także umiejętność krytycznego myślenia, wiązania faktów z różnych obszarów wiedzy i wyciągania wniosków z posiadanych danych.

Student w wyniku procesu kształcenia stanie się partnerem i doradcą biznesowym w obszarze chemii kosmetyków i farmaceutyków. Z tego powodu absolwent tego kierunku będzie miał przewagę na rynku pracy, gdyż będzie posiadał wiedzę i umiejętności na temat kluczowych zagadnień związanych z zarządzaniem w przedsiębiorstwach branży kosmetycznej i farmaceutycznej.

Absolwenet kierunku CHEMIA KOSMETYKÓW I FARMACEUTYKÓW Z ELEMENTAMI BIZNESU może:

• kontunuować kształcenie w tej dziedzinie na studiach drugiego stopnia lub podjąć studia drugiego stopnia na kierunkach chemicznych lub pokrewnych
  • rozwijać swoje umiejętności praktyczne, podejmując pracę w przemyśle chemicznym

Zasady przyjęć

Kategoria przedmiotu Przedmioty
1 maksymalnie jeden (wymagany)

chemia, fizyka, matematyka, biologia

2 maksymalnie jeden (wymagany)

język obcy

3 maksymalnie dwa (nie wymagane)

chemia, fizyka, matematyka, biologia, informatyka, geografia

Wymagana znajomość języka angielskiego.

Zasady przeliczania punktacji uzyskanej na maturze

Kategoria przedmiotuPoziom podstawowyPoziom rozszerzonyPoziom dwujęzyczny w przypadku języka obcego
do przeliczenia uwzględniany jest jeden wynik z przedmiotu
Przedmiot jest wymagany