PROFIL PRACOWNIKA: Jarosław Romański

FUNKCJE:

Kontakt

Pełnomocnik Dziekana Wydziału Chemii ds. ECTS na Wydziale Chemii, Wydział Chemii

Kontakt

kierownika Podyplomowych Studiów "Bezpieczeństwo w użytkowaniu i zarządzaniu substancjami chemicznymi" na Wydziale Chemii Uniwersytetu Łódzkiego, Wydział Chemii
STANOWISKO:

profesor uczelni, Zakład Związków Heteroorganicznych, Wydział Chemii

PROFILE SPOŁECZNOŚCIOWE

CZYM SIĘ ZAJMUJĘ

Profesor uczelni w Katedrze Chemii Organicznej i Stosowanej na Wydziale Chemii. Zajęcia dydaktyczne z chemii organicznej ze studentami wszystkich kierunków i specjalności. Badania naukowe w zakresie związków heteroorganicznych.

BIOGRAM

Studia chemiczne na Uniwersytecie Łódzkim ukończyłem w 1989 r. i następnie zostałem zatrudniony na stanowisku asystenta. Kolejnym etapem była obrona pracy doktorskiej w 1996 roku. W latach 1997-1998 odbyłem staż podoktorski na Uniwersytecie w Zurychu i w latach 2001-2002 na Uniwersytecie Północnego Teksasu w Denton. W 2009 roku uzyskałem stopień doktora habilitowanego i zająłem stanowisko profesora UŁ. Obecne zainteresowania badawcze obejmują syntezę i właściwości związków makrocyklicznych takich jak, etery koronowe i kryptandy, a także chemię związków heterocyklicznych oraz reaktywne związki przejściowe.

ZAINTERESOWANIA

Badania naukowe w obszarze syntezy organicznej obejmujące chemię m. in. związków makrocyklicznych, .

Dydaktyka w obszarze chemii organicznej na wszystkich stopniach studiów oraz spektroskopii, strategii w syntezie organicznej, nomenkalatury chemicznej.

OSIĄGNIECIA

Praca doktorska w 1996 r. Staże podoktorskie - University of Zurych, University of North Texas. Habilitacja 2009 r. Ogólna liczba publikacji naukowych (oryginalnych, przeglądowych i innych) to ok. 90 pozycji. Cztery Nagrody zespołowe Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Medal Komisji Edukacji Narodowej oraz kilkukrotnie Nagrodę Rektora UŁ.

KONTAKT I DYŻURY

Tamka 12 pokój: 3-010 91-403 Łódź