Międzynarodowy program art & sciences na UŁ

Wydział Chemii UŁ we współpracy z Wydziałem Nauk Geograficznych UŁ, Uniwersytetem w Miszkolcu oraz Uniwersytetem Oulu wspólnie opracowali mieszany program kształcenia łączący sztukę i naukę – Blended Intensive Programme (BIP) Arts & Sciences Interdisciplinary School.

Program wydarzenia został opracowany w sposób pozwalający na znalezienie istniejących i budowanie nowych mostów między sztukami pięknymi (np. malarstwo, poezja, kino) a naukami przyrodniczymi (np. chemia, fizyka, biologia). Uczestnicy programu dowiedzieli się, jak poprawić swoją kreatywność za pomocą narzędzi artystycznych i naukowych, a praktyczne ćwiczenia miały na celu pomóc im przetestować różne techniki. Program realizowano we współpracy Muzeum Sztuki w Łodzi MS1, a zajęcia prowadziła Tatiana Matwij.

Sztuka i nauka to dwa główne obszary, w których przejawia się kreatywność. Ludzka wyobraźnia wyrażona poprzez literaturę i sztukę zainspirowała pokolenia ludzi do zostania naukowcami i inżynierami, którzy zbudowali komputery mieszczące się w naszych kieszeniach, stworzyli internet i wynaleźli pojazdy do podróżowania w kosmos. Dlatego też zrozumienie powiązań i interakcji między sztuką a naukami ścisłymi jest kluczowym elementem, który pozwoli sprostać pojawiającym się wyzwaniom i przyspieszyć rozwój niezbędny do zbudowania zrównoważonej przyszłości.

W programie udział wzięło 20 studentów z Węgier, Finlandii, Ukrainy i Polski.

Pełna fotorelacja z wydarzenia

Prelegenci i organizatorzy:

Ágnes Kulin: malarka: nauczyciel sztuki i wychowawca, Imre Révész Stowarzyszenie Węgierskich Artystów Plastyków i Użytkowników w Zakarpaciu (RIT), dr Dániel Kuttor: profesor nadzwyczajny, Instytut Ekonomii Światowej i Regionalnej, Uniwersytet w Miszkolcu, dr hab. Bogna Rudolf, prof. UŁ, Wydział Chemii, Uniwersytet Łódzki, dr Béla Fiser: profesor wizytujący, Wydział Chemii, Uniwersytet Łódzki, dr Aleksandra Mroczek-Żulicka: Instytut Geografii Miast, Turyzmu i Geoinformacji, Wydział Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego, dr Justyna Mokras-Grabowska: Instytut Geografii Miast, Turyzmu i Geoinformacji, Wydział Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego, dr Markus Rytinki: muzyk, badacz, Centrum Doskonałości Mikroprzedsiębiorczości, Instytut Kerttu Saalasti, Uniwersytet w Oulu, dr Maarit Jokela: kierownik ds. innowacji, Centrum Innowacji, Uniwersytet w Oulu, Anne Kivinen: Starszy specjalista ds. informacji, Biblioteka Uniwersytecka w Oulu, Uniwersytet w Oulu, Perttib Martinmäki: Starszy specjalista ds. informacji, Biblioteka Uniwersytecka w Oulu, Uniwersytet w Oulu.