NIECO HISTORII

Katedra Chemii Fizycznej UŁ została utworzona w 1948 r.

Mieściła się początkowo w budynku przy ul. Lindleya 6,

następnie została przeniesiona do budynku przy ul. Lindleya 3,

Zdjęcie budynku

W latach 1968-96 siedzibą Katedry był pałacyk przy ul. Pomorskiej (dawn. Nowotki) 18.

Zdjęcie budynku

Pierwszym kierownikiem Katedry został prof. dr Mikołaj Łaźniewski.

Specjalnością badawczą prof. dr M. Łaźniewskiego była mikrokalorymetria. Ta właśnie dziedzina badań dominowała w tematyce prac prowadzonych w Katedrze Chemii Fizycznej UŁ w latach 50-tych i 60-tych. Ponadto prowadzone były badania w zakresie ebuliometrii, napięcia powierzchniowego, a w późniejszym okresie badania elektrochemiczne.

W latach 1945-48 zajęcia z chemii fizycznej prowadzone były na Politechnice Łódzkiej w Katedrze kierowanej przez prof. dr hab. Alicję Dorabialską (studentka i współpracownica M. Skłodowskiej - Curie).

Współpracownikami prof. M. Łaźniewskiego w Katedrze byli m.in. doc. dr Bohdan Jakuszewski, późniejszy kierownik Katedry Chemii Nieorganicznej, wybitny elektrochemik, dr Zygmunt Kozłowski w późniejszych latach kierownik Zakładu Dydaktyki Chemii, doc. dr hab. Henryk Buchowski organizator Zakładu Chemii Teoretycznej a następnie kierownik Katedry Chemii Fizycznej Politechniki Warszawskiej oraz doc. dr hab. Stefania Taniewska-Osińska.

W latach 1972 - 1993 kierownikiem Zakładu a od 1990 r. Katedry Chemii Fizycznej była prof. dr hab. Stefania Taniewska - Osińska.

Tematyka prowadzonych wówczas prac obejmowała m. in.: termodynamiczne i elektrochemiczne właściwości roztworów elektrolitów w wodzie, niewodnych i mieszanych wodno-organicznych i organicznych rozpuszczalnikach, tworzenie kompleksów poprzez wiązanie wodorowe oraz kompleksów z przeniesieniem ładunku a także badania nad hydrofobową hydratacją i oddziaływaniami hydrofobowymi.

Nawiązana została współpraca naukowa z wieloma ośrodkami na świecie, której efektami były liczne wizyty uczonych zagranicznych w Katedrze, wspólne publikacje, oraz staże zagraniczne pracowników Katedry (m. in. Iwanowo, Amsterdam, Nantes, Leicester, Turyn).

Zorganizowano pierwszą w dziejach kierunku Chemicznego UŁ. międzynarodową konferencję naukową (1976 r.).

Od 1.10.1993 r. funkcję kierownika Katedry Chemii Fizycznej pełnił prof. dr hab. Henryk Piekarski. Wkrótce potem, 1. września 1996 r. nastąpiło przeniesienie Katedry do nowej siedziby przy ul. Pomorskiej 165.

Zdjęcie budynku

Decyzją Dziekana Wydziału Chemii z dniem 1.10.2014 r. w dotychczasowej Katedrze Chemii Fizycznej zostały powołane: Zakład Chemii Biofizycznej (kierownany przez prof. dr hab. Bartłomieja Pałecza) oraz Zakład Chemii Fizycznej Makromolekuł (kierowany przez dr hab. Małgorzatę Jóźwiak, prof. UŁ). Ponadto do Katedry zostaje włączony dotychczasowy Zakład Fizykochemii Roztworów, kierowany przez prof. dr hab. Adama Balda. Nowym kierownikiem Katedry Chemii Fizycznej powołany zostaje prof. dr hab. Adam Bald

c.d.n.