obowiązujące w Laboratorium Specjalizacyjnym w Katedrze Chemii Fizycznej UŁ

Każda osoba przebywająca w laboratorium specjalizacyjnym jest zobowiązana do zachowania wszystkich przepisów bezpieczeństwa pracy obowiązujących w laboratoriach chemicznych. W szczególności, w każdym pomieszczeniu laboratorium specjalizacyjnego należy przestrzegać następujących zasad:

1. W poszczególnych laboratoriach mogą przebywać tylko te osoby, które aktualnie wykonują tam ćwiczenia przewidziane rozkładem zajęć.
  2. Każda osoba w laboratorium powinna nosić fartuch ochronny, jak również chronić oczy używając okularów ochronnych.
    Odzież wierzchnią i wszystkie zbędne przedmioty należy pozostawić w szatni. Na stołach mogą znajdować się wyłącznie materiały niezbędne podczas wykonywania ćwiczenia.
  3. Studenci winni pracować na wyznaczonych stanowiskach i postępować według otrzymanych instrukcji i wskazówek od osoby prowadzącej zajęcia.
    Surowo zabrania się jakichkolwiek manipulacji przy sprzęcie, aparaturze i wyposażeniu pracowni poza wyznaczonym miejscem pracy.
    Niedopuszczalne jest wykonywanie czynności nie objętych zakresem zajęć.
  4. W salach ćwiczeń nie wolno palić tytoniu, pić napojów ani spożywać posiłków.
  5. W pracowni nie wolno używać otwartego ognia.
  6. Nie wolno pipetować cieczy ustami. Do pipetowania należy używać nasadek na pipety lub pipet automatycznych.
  7. Nie należy wylewać do zlewu cieczy organicznych; należy je zlewać do specjalnych butelek na zlewki przy stanowiskach pracy.
  8. Wysokociśnieniowe zawory butli gazowych obsługuje wyłącznie pracownik prowadzący zajęcia, on też doprowadza, jeśli to konieczne, gaz do aparatury.
  9. Wszystkie stanowiska mają doprowadzone napięcie zasilające ~230 V. Praca z urządzeniami zasilanymi elektrycznie wymaga postępowania ściśle według wskazówek zawartych w instrukcji i zachowania należytej ostrożności.
  10. Aparaturę pomiarową włącza i wyłącza pracownik prowadzący zajęcia.
    Zabrania się studentom włączania jakichkolwiek przyrządów zasilanych sieciowo.
  11. Przed rozpoczęciem prac w laboratorium należy zapoznać się z rozmieszczeniem w pracowni środków przeciwpożarowych i apteczki. Należy zwrócić uwagę na wyjścia ewakuacyjne z pracowni.
  12. Przed przystąpieniem do pracy student zobowiązany jest zapoznać się z zagrożeniami związanymi z własnościami tok sycznymi, żrącymi lub drażniącymi wszystkich związków chemicznych, z którymi będzie miał do czynienia podczas wykonywania ćwiczenia (karty charakterystyk).