PROF. DR HAB. AGNIESZKA Z. WILCZEWSKA

Jest Kierownikiem Katedry Chemii Organicznej na Wydziale Chemii Uniwersytetu w Białymstoku. Odbyła dwa staże naukowe w Institut de Chimie des Substances Naturelles, CNRS, Gif sur Yvette, Francja (prof. Samir Zard, Eiffel Scholarships in France for International Students) oraz staż naukowy w Rhodia Recherches et Technologies, Centre de Recherches et Technologies d’Aubervilliers, Francja (w ramach Maria Curie Fellowship). Była i jest kierownikiem trzech projektów OPUS oraz opiekunem naukowym trzech projektów PRELUDIUM. Jest współautorem 100 publikacji z listy filadelfijskiej, cytowanych ponad 3000 razy, indeks H = 27 (Scopus). Jest również współautorem 9 publikacji i monografii naukowych, 10 patentów i zgłoszeń patentowych oraz podręcznika „Podstawy chemii kosmetycznej”. Zakres badań jakie prowadzi obejmuje: otrzymywanie dobrze zdefiniowanych i scharakteryzowanych materiałów polimerowych pod względem ich właściwości fizykochemicznych; syntezę i analizę polimerów zawierających rdzeń magnetyczny oraz wrażliwych na bodźce do zastosowań biomedycznych, metody modyfikacji własności fizycznych polimerów (temperatura zeszklenia, hydrofilowość/hydrofobowość); syntezę i analizę selektywnych sorbentów polimerowych zdolnych do wybiórczej sorpcji związków organicznych, jonów metali oraz polimerów zawierających w swojej strukturze fulereny i inne nanocząstki a także projektowanie materiałów pod względem ich chemicznej selektywności i stabilności, metody fizycznej i chemicznej immobilizacji grup funkcyjnych i enzymów w materiałach polimerowych.

DR HAB. INŻ. PRZEMYSŁAW JODŁOWSKI, PROF. PK

Jest absolwentem Wydziału Energetyki i Paliw Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W latach 2009–2013 był uczestnikiem Międzynarodowych Studiów Doktoranckich na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W ramach studiów doktoranckich prowadził badania na Uniwersytecie w Bath, oraz w Laboratorium Badań Spektroskopowych na Uniwersytecie w Caen (Francja). W 2013 roku z wyróżnieniem obronił rozprawę doktorską,  został zatrudniony na Politechnice Krakowskiej, w Katedrze Chemii i Technologii Organicznej. W 2018 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego. Obecnie pracuje na stanowisku profesora Politechniki Krakowskiej.

Do zainteresowań naukowych można zaliczyć katalizę heterogeniczną, sieci metaloorganiczne spektroskopię oraz chemię biomedyczną. W dorobku naukowym posiada 76 artykułów naukowych z listy JCR, 9 patentów krajowych i dwa zgłoszenia patentowe międzynarodowe. Brał udział w 16 projektach naukowo-badawczych, a 6 z nich kierował.

Obecnie prowadzi badania naukowe w projekcie OPUS NCN „Nowoczesne materiały oparte o sieci metaloorganiczne do usuwania substancji psychoaktywnych - synteza, charakterystyka chemiczna, toksyczność i efektywność w badaniach in vitro i in vivo”, nakierowanego na otrzymanie i aplikację sieci metaloorganicznych do usuwania narkotyków w przypadku ciężkich zatruć. W ramach pracy badawczej współpracuje z krajowymi i zagranicznymi ośrodkami zagranicznymi jak również prowadzi badania naukowe w ośrodkach wykorzystujących promieniowanie synchrotronowe. Za osiągniecia naukowe był wielokrotnie nagradzany przez Ministra Nauki I Szkolnictwa Wyższego, Fundację na rzecz Nauki Polskiej oraz rektorów Politechniki Krakowskiej i Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

DR HAB. INŻ. AGNIESZKA ŚWIDERSKA-MOCEK

Dr hab. inż. Agnieszka Świderska-Mocek jest adiunktem w Instytucie Chemii i Elektrochemii Technicznej Politechniki Poznańskiej. W 2015 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego nauk chemicznych na Wydziale Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej. Jej główne zainteresowania naukowe dotyczą obszaru chemii fizycznej, a w szczególności termodynamicznych i kinetycznych aspektów działania elektrochemicznych magazynów energii. Tematyka szeregu prac dotyczy wytworzenia elektrolitów ciekłych lub żelowych elektrolitów polimerowych (bardzo często na bazie cieczy jonowych) i ich zastosowania w akumulatorach litowo-jonowych czy sodowo-jonowych w celu poprawy wydajności i bezpieczeństwa tych baterii.

DR HAB. ANNA M. MAKAL, PROF. UW

Dr hab. Anna M. Makal, prof. UW zajmuje się chemią ciała stałego i krystalografią. Swoje wykształcenie zdobyła na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie uzyskała tytuł licencjata z biologii molekularnej w 2003 r., tytuł magistra z chemii w 2004 r., stopień doktora nauk chemicznych w 2010r. oraz habilitację w 2019 r.

Dwuletni staż podoktorski odbyła w grupie prof. Philipa Coppensa na Uniwersytecie SUNY w Buffalo, NY. W czasie jego trwania badała zmiany strukturalne związków chemicznych w stanach wzbudzonych elektronowo (fotokrystalografia).

W trakcie kariery naukowej odbyłam też kilka krótszych staży naukowych w NASA Marshall Space Flight Center w Huntsville w stanie AL, na Uniwersytecie Wirginii w Charlottesville, VA oraz w LBNL w Berkeley w Kalifornii w USA.

Od 2022 roku jest profesorem nadzwyczajnym chemii na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego.

Jej zainteresowania naukowe obejmują powiązanie makroskopowych właściwości fizykochemicznych materiałów krystalicznych z ich strukturą wewnętrzną, przy zastosowaniu możliwie najbardziej precyzyjnych metod opisu tej struktury.

Obecne badania Profesor skupiają się na polimorfizmie modelowych związków luminescencyjnych: pochodnych pirenu i kompleksów złota(I) a w szczególności na wpływie otoczenia w sieci krystalicznej na właściwości badanych związków. Zastosowanie zwiększonego ciśnienia w badaniach strukturalnych służy jej do manipulacji strukturami krystalicznymi – wprowadzaniu deformacji w kontrolowany sposób. Jednym z aktualnych celów badawczych jej grupy jest optymalizacja eksperymentów wysokociśnieniowych w dyfrakcji rentgenowskiej dla układów organicznych/metaloorganicznych o niskiej symetrii.

PROF. DR HAB. GRZEGORZ CELICHOWSKI

Prof. Grzegorz Celichowski pracę doktorską obronił na Wydziale Chemii Uniwersytetu Łódzkiego w 1997 r. Na pierwszym etapie swojej pracy naukowej zajmował się zagadnieniami związanymi z chemia procesów tarcia, czyli tribochemią.

Od początku lat 2000 zainteresowania naukowe skupiły się na wytwarzaniu i modyfikowaniu nanocząstek metalicznych dla dwóch obszarów zastosowań. Pierwszy to zastosowania w układach elektronicznych, które były badane w ramach grantu HYMEC (FP7EU). Drugi  obszar to zastosowanie nanocząstek srebra i złota modyfikowanych polifenolami do walki z wirusami HSV (opryszczki) oraz wspomagające leczenie ran. Prace te realizowane były w ramach trzech kolejnych grantów OPUS (NCN).

Od ok. 10 lat prof. Grzegorz Celichowski prowadzi badania nad wytwarzaniem nanodrutów srebra, Znajdują one zastosowanie jako wielofunkcyjne nanomateriały pozwalające  modyfikować właściwości elektryczne, optyczne, termiczne i biologiczne modyfikowanych nimi powierzchni tekstyliów i innych materiałów.

Kolejnym obszarem prac było wytwarzanie, badanie i praktyczne zastosowanie powłok superhydrofobowych i antyoblodzeniowych prowadzone w ramach trzech kierowanych przez prof. Grzegorz Celichowskiego projektów NCN i NCBiR.

Prof. Grzegorz Celichowski jest współautorem 90 publikacji i monografii cytowanych ponad 2200 razy (indeks H = 26).

Dorobek naukowy dostępny jest na profilu ReserchGate: https://www.researchgate.net/profile/Grzegorz-Celichowski