Studenckie Koło Naukowe Chemików UŁ
Nawigacja
Strona główna
Historia
Galeria zdjęć
Członkowie
Honorowi Członkowie
Kontakt
Dokumenty do pobrania
Sponsorzy
'
Historia

Historia

Studenckie Koło Naukowe Chemików Uniwersytetu Łódzkiego jest jedna z najstarszych organizacji studenckich na naszej uczelni. Mimo iż oficjalna data powstania uniwersytetu jest 24 V 1945r, już wiosna tego roku powstały koła: chemików, prawników i medyków.

Wśród założycieli znajdował się, niestety nieżyjący już, dr Oprządek (wówczas student). Podstawowym celem koła była pomoc koleżeńska, wydawanie skryptów, korepetycje. Należy pamiętać, że są to pierwsze lata po II Wojnie Światowej, w której wymordowano kwiat polskiej inteligencji. Z tego właśnie powodu koniecznością było, by starsi, szczególnie zdolni, studenci prowadzili zajęcia z młodszymi kolegami. Koło wydawało podówczas własne periodyki poświęcone dydaktyce, nauce, rozrywce umysłowej.

Niestety na początku lat 50. ub. wieku władze komunistyczne zlikwidowały wszelkie organizacje studenckie włączajac je w poczet Związku Młodzieży Polskiej. W roku 1956, gdy tylko pojawiła się możliwość, nastąpiła reaktywacja działalności. Inicjatorem "odrodzenia" był profesor Bartnik. Koło miało już jednak inny charakter i pełniło nowe funkcje: głównym celem nie było zastępowanie kadry naukowej i organizowanie zajęć na pierwszych latach, ale coraz szerzej rozumiana działalność naukowa.

W ramach nowej formy aktywności pod koniec lat 60-tych udało się zorganizować pierwszy obóz naukowy. Ten, jak i seria kolejnych, corocznych wyjazdów miał miejsce w Maluszynie. Głównym celem obozu był monitoring stanu wód powierzchniowych oraz ocena środowiskowa.

Rok 1981 oraz wprowadzenie stanu wojennego przyniosło kolejne rozwiązanie wszelkich organizacji, w tym również naszego koła. Niedługo jednak trzeba było czekać na druga w historii reaktywację - nastąpiła ona już w 1983 r.

Kontynuując półwieczna tradycję, głównym obszarem zainteresowań koła jest chemia środowiskowa, analiza wód powierzchniowych, stanu rzek oraz, we współpracy z Kołem Ochrony Środowiska, wpływ różnych parametrów fizykochemicznych wód na organizmy żywe. Od lat współpracujemy z Parkiem Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich a także organizujemy obozy naukowe w całym kraju (ostatni - Garbatka Letnisko, woj. mazowieckie).

Nasi członkowie i zaprzyjaźnieni studenci biorą udział w licznych konferencjach naukowych oraz wyjazdach na których prezentują wyniki całorocznej pracy.

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło